Ste tuChov Huculov na Muránskej planine (pripravovaný projekt)

Chov Huculov na Muránskej planine (pripravovaný projekt)


Správa Národného parku Muránska planina pracuje už niekoľko týždňov na príprave projektu, ktorý je zameraný na vybudovanie centra chovu koní Hucul na Muránskej planine.

Tento projekt nadväzuje na Bavorsko – slovenský projekt, ktorý v rokoch 2007 – 2008 realizovala v našom regióne v spolupráci s národným parkom nemecká organizácia Blue! advancing european projects z Freisingu. „Kone Hucule v NP Muránska planina“ bol vtedy jeden z deviatich predprojektových návrhov, ktoré boli rozpracované a pripravené ako projekty, ktoré by sa v regióne mohli v budúcnosti realizovať za predpokladu, že sa na ne nájde vhodný zdroj financovania. V súčasnosti sa ukazuje ako možný zdroj financovania na realizáciu nášho projektu nemecká nadácia Heidehof Stiftung GmbH. Projekt bol v januári zaslaný do nadácie na posúdenie, momentálne je v procese schvaľovania. Prebehli tiež jednania s potenciálnymi partnermi projektu, ktorí by rôznou mierou mohli na jeho realizácii participovať – Národný žrebčín Topolčianky š.p., Lesy SR š.p., Mikroregión Muránska planina, Hucul klub a Zbojská s.r.o.


Čo je cieľom projektu?

Využiť kone na obhospodarovanie vytipovaných lúk na Muránskej planine.

Spásaním vybraných lokalít podporíme zachovanie biodiverzity vzácnych lúčnych spoločenstiev. Mnohé lúky a niekdajšie pasienky dnes nik nevyužíva a sekundárna sukcesia si postupne vyberá svoju daň. Aj starí gazdovia vedeli, že pokiaľ lúku nebudú kosiť alebo ju nebude spásať dobytok, postupne zarastie a za niekoľko desiatok rokov sa z lúky stane les. Hospodárov, ktorí sa dnes venujú tradičnému obhospodarovaniu lúk a pasienkov na Muránskej planine, je žalostne málo. Ak sa snažíme zachovať aspoň tie najcennejšie lokality, stojí nás to nemalé úsilie a značné finančné prostriedky. Náš projekt by mal teda aspoň čiastočne prispieť k zachovaniu toho, čo sa snažíme v národnom parku chrániť.


Prispieť k rozvoju cestovného ruchu v regióne.

Kone, pasúce sa na lúkach, patria medzi atraktivity lákajúce turistov. Zároveň kôň predstavuje dnes už zriedkavý dopravný prostriedok. Pritom jazda na koni je vynikajúca a veľmi atraktívna forma relaxu a športového vyžitia. Kone sú dnes neodmysliteľne spájané s Muránskou planinou, vďaka ich polodivokému chovu na Veľkej lúke, ktorý prevádzkuje organizácia Lesy SR, š.p.

Vraví sa, že z konského chrbta je Muránska planina najkrajšia. Či je to tak, alebo nie, chceme umožniť zažiť návštevníkovi aj v rámci tohto projektu. Vytvoríme ponuku jedno alebo viacdenného jazdenia rôzne dlhými trasami národným parkom s možnosťou využitia služieb, ktoré budú poskytované v „prepriahacích staniciach“, strategicky rozmiestnených na území národného parku. Poviete si, čo je to tá „prepriahacia stanica“? Neobávajte sa, nechceme stavať veľký hotel v centre národného parku. Pôjde o malý drevený zrub s prvkami tradičnej ľudovej architektúry, s jednoduchým vybavením, v ktorom sa návštevník (nielen ten na koni, ale aj peší, či cykloturista) bude môcť občerstviť alebo prespať v skromných podmienkach, prípadne využiť možnosť zajazdiť si na koni v blízkom okolí alebo k najbližšej takejto stanici. Vzhľadom na to, že ide o pilotný projekt a balík finančných prostriedkov je obmedzený, uvažujeme v tejto fáze s vybudovaním len jedného takéhoto zariadenia, ktoré bude postavené na vopred vytipovanom mieste – v bývalom kameňolome, v sedle Burda.

Nositeľom tohto projektu bude síce v plnej miere Štátna ochrana prírody – Správa NP Muránska planina, avšak časť projektu, zameraná na ponuku v oblasti cestovného ruchu, by sa nedala realizovať bez spolupráce so subjektmi, ktoré majú v tejto oblasti už svoje skúsenosti. Preto sa už teraz počíta so zapojením konkrétnych subjektov a zariadení poskytujúcich služby v našom regióne v oblasti stravovania a konskej turistiky.


Prispieť k udržaniu plemena koňa Hucul.

Kôň Hucul má svoj pôvod v Karpatoch. Je priamym potomkom karpatského divého koňa tarpana. Človek len minimálne zasiahol krížením s inými plemenami do jeho vývoja. Medzinárodnou organizáciou FAO na záchranu ohrozených druhov bol hucul zapísaný do zoznamu ohrozených zvierat. V 70. rokoch žilo na našej planéte len okolo 300 huculských koní. Dnes už huculovi nehrozí vyhynutie. Je ale dôležité nájsť pre hucula nové uplatnenie v živote, aby sa jeho história neopakovala, pretože tento výnimočný kôň je jedným z mála nositeľov génov divých koní. (www.hucul.sk)

Vzhľadom na to, že ide o plemeno, ktoré má svoj pôvod v Karpatoch, je nenáročné na starostlivosť a pomerne dobre sa s ním pracuje, rozhodli sme zamerať v našom projekte práve na chov Hucula. Jedným z pilierov projektu teda bude aj šľachtiteľský chov tohto plemena. Počítame s postupným nákupom chovného stáda. V tejto oblasti je pre nás nevyhnutná vzájomná spolupráca s Národným žrebčínom Topoľčianky. Skúsenosti budeme čerpať aj od kolegov z Národného parku Aggtelek v Maďarsku, ktorí majú s chovom huculov bohaté skúsenosti.Národný park Muránska planina

Ochrana prírody alebo rozvoj cestovného ruchu?

Muránska planina dosiaľ nepatrí k vyhľadávaným centrám turistického ruchu na Slovensku, čo po pravde je z hľadiska ochrany prírody výhodné. Avšak, v regióne národného parku žijú ľudia, ktorí z niečoho žiť musia. A práve nádherná zachovalá príroda národného parku ponúka ľuďom možnosť využiť jej jedinečnosť a zamerať sa na rozvoj cestovného ruchu.

Takže – ochrana alebo rozvoj?

Zlatou strednou cestou je trvalo-udržateľný turizmus, ktorého princípom je citlivo rozvíjať cestovný ruch v regióne národného parku pri súčasnom zachovaní prírodného bohatstva. A práve týmto smerom chceme podporovať aktivity miestnych podnikateľov, samospráv, regionálnych združení a miestnych ľudí. Žiadna výstavba niekoľkoposchodových veľkolepých hotelov, megalomanských lyžiarskych stredísk, lanoviek a parkovísk priamo v národnom parku. Devízou Muránskej planiny je pokoj, ktorý ponúka návštevníkom. Pri spoločnom úsilí a vzájomnej spolupráci a dopĺňaní sa všetkých subjektov, ktorí chcú cestovný ruch rozvíjať, s využitím nádhernej prírody ako lákadla, vytvorením zaujímavých atraktivít, ktoré vyplnia čas návštevníka a vybudovaním služieb s dôrazom na prívetivosť, pohostinnosť a ochotu, sa cestovný ruch v našom regióne postupne rozvinie.

Hladam pracu v oblasti polnohospodarstva, chov koni alebo dobytka.Mam polnohospodarske vzdelanie (Chov koni a jazdectvo) a prax.Kontakt:0949 128 857

Dobry napad.
Moj predchadzajuci prispevok sa akosi neobjavil. Ak mate zaujem o spolupracu, vedzte, ze je tu aj dalsi subjekt spaty s huculmi: Zvaz Chovatelov Huculskych Koni (www.hucule.sk). Sme ochotni zapojit sa do projektu, respektivne poradit, ak bude zaujem.

S pozdravom,

MVDr. Peter Kovac

Ahoj,
som prekvapeny - pozitivne. Zda sa, ze na to, aby sme boli schopni udrzat nase vlastne tradicie a historicke poklady potrebujeme cudzincov, v tomto pripade Nemcov. Uz davno s priatelmi v nasom Zvaze tvrdime, ze na to, aby sa udrzal hucul v povodnom type, potrebuje NZ Topolcianky odchov zriebat a mladych koni v skutocne tvrdom horskom prostredi. Ak aj nie Muran, tak hocikde inde na Slovensku. Vhodnych oblasti je dost a dost... Muran je ovsem v povedomi odbornej aj laickej verejnosti s huculom spojeny asi naveky. Bolo by pekne, ak by nezostal len jednou kratkou kapitolou v historii chovu hucula na Slovensku.
Drzim palce a ak treba pomoct, dajte vediet...

MVDr. Peter Kovac
www.hucule.sk

Takze na Murani je krasne ja sama som sa o tom presvedčila chodim jazdit s kamoskou. Proste je tam riadna srandáááááááá!!!! Radim vam navštívit!!! s pozdravom pre moje konicky Laura!!!!! :-D