Mláďatá sovy obyčajnej vymenili dutinu stromu za trojizbový byt v Revúcej

Nedobrovoľné sťahovanie

V uplynulých dňoch prišli tri malé sovíčatá o svoj domov v dutine stromu. Hniezdny strom, rastúci v okrajovej časti mesta Revúca, pravdepodobne vyvrátil vietor. Jedno z troch mláďat uhynulo na mieste, dva však prežili. Ešte slepé sovíčatá, pokryté len bielym páperím, ktoré veľmi nezahreje ich drobné telíčka, by bez pomoci ľudí nemali žiadnu šancu prežiť. Aj keď smrť je prirodzenou súčasťou kolobehu života v prírode, pokiaľ je to len trochu možné, stojí za to pokúsiť sa zranenému, či vysilenému živočíchovi pomôcť. A tak sa vďaka ľuďom, ktorí ich našli a privolali pracovníka Správy NP Muránska planina, dve malé a bezbranné guličky dostali do starostlivosti jedného z našich strážcov. Ivan sa tak stal dočasne sovou mamou a jeho byt jednou veľkou hniezdnou dutinou sovíčat.

Malí nájomníci strážcu Ivana, autor: Ivan Bryndza

 

Hlavne v noci

Sovy sú nočné tvory a tak najväčšiu aktivitu prejavujú malí zverenci práve v noci. Aj potravy sa najviac dožadujú za súmraku a na svitaní. Kým sovia matka by ich kŕmila prevažne myšami, hlodavcami, či piskormi, u Ivana si musia vystačiť aj s kurčatami. A tieto sovíčatá žerú s takou chuťou, že nejedna matka by zaplesala, ak by jej potomok takto prijímal potravu. Dáva im to slušnú nádej na prežitie.

Opustené či nie?

Mláďatá sovy lesnej opúšťajú svoje hniezdo ako štvortýždňové, no úplne sa osamostatňujú až dva alebo tri mesiace po vyletení. Chvíľu to trvá, kým sa naučia lietať, preto krátko po vyletení z hniezda posedávajú často aj priamo na zemi v blízkosti stromov. Ak ich nájdu ľudia, považujú ich za opustené a v snahe pomôcť im zoberú ich domov. To je však chyba, lebo takéto mláďatá zvyčajne opustené nie sú a rodičia sa k nim ešte istý čas po vyletení vracajú a dokrmujú ich, kým sa úplne neosamostatnia. Ak nájdete sovíčatá, ktoré vyzerajú ako tie na úvodnej snímke, ide o mláďatá, ktoré sú už staršie, vyleteli z hniezda a vašu pomoc s najväčšou pravdepodobnosťou nepotrebujú. Avšak v prípade, že dôjde k vyvráteniu alebo spíleniu hniezdneho stromu v období pred vyletením mláďat, šanca na ich prežitie je bez našej pomoci v podstate nulová.

Chovná stanica Revúca

Pokiaľ sa aj vám stane, že nájdete zraneného alebo vysileného živočícha, prípadne vypadnuté mláďa v okrese Revúca alebo v NP Muránska planina a jeho blízkom okolí, kontaktujte nás na pohotovostnom čísle 0911 485 262, alebo volajte 112. Chovná stanica je zriadená v Revúcej pri Správe NP Muránska planina na ulici J. Kráľa 12. Základné rady, ako postupovať v prípade, že nájdete živočícha, ktorý potrebuje pomoc, uvádzame na našej stránke v sekcii Zranený živočích: https://www.npmuranskaplanina.sk/zraneny-zivocich/

Chovné a rehabilitačné stanice na Slovensku

Na Slovensku funguje sieť 25 chovných a rehabilitačných staníc, kam môžete nahlásiť nález či už zraneného alebo inak hendikepovaného živočícha. Každá z nich má svoju pôsobnosť. Kontakty na jednotlivé stanice nájdete tu: http://www.sopsr.sk/web/index.php?cl=32.

Chcete vedieť viac o sovách?

Sovy sú veľmi zaujímavou skupinou vtákov. Pokiaľ sa o ich hniezdení a živote chcete dozvedieť viac, prečítajte si zaujímavý článok Ochrany dravcov na Slovensku. Jej členovia –  Samuel Pačenovský a Karol Šotnár, ktorí sa dlhodobo zaoberajú výskumom a praktickou ochranou sov, sa v ňom pokúsili odpovedať na najčastejšie otázky verejnosti: https://www.dravce.sk/web/index.php/sk/aktuality-2020/1521-vsetko-co-ste-chceli-vediet-o-hniezdeni-sov

Pomohli ste, ďakujeme

Vďaka záujmu ľudí, ktorí našli dve malé sovíčatá, máme šancu im pomôcť a za to im ďakujeme. Ak všetko dobre pôjde, na nasledujúce mesiace budú našou každodennou starosťou i potešením. Snáď sa nám ich podarí v zdraví odchovať a vrátiť späť do prírody.

Text: Ing. Jana Šmídtová, Správa NP Muránska planina

Foto: Ivan Bryndza, Ing. Juraj Žiak