Na sysľovisku Biele vody je čoraz živšie a pestrejšie

Náš život a naše zvyky sú posledné týždne značne ovplyvnené šírením koronavírusu. Nevyhnutné obmedzenia, ktoré musíme, a s ohľadom na vlastnú bezpečnosť a zdravie by sme však aj mali chcieť dobrovoľne dodržiavať, mnohým neumožnia navštíviť miesta, ktoré by chceli. K takým miestam zrejme patrí aj sysľovisko Biele vody. Preto aspoň takto prostredníctvom článkov a niekoľkých fotiek si vám dovolíme priblížiť to, čo na lokalite v týchto dňoch prebieha. Nezúfajte, nič vám neujde, keď sa situácia upokojí a ohrozenie nákazou pominie, sysle vás tu budú čakať.

Rytierske boje o syslie princezné

V prírode to tak skrátka chodí – ak sa chce samec zapáčiť samici, musí ju ohúriť buď krásou a silou, alebo podplatiť nejakým super darom (ideálne chutným sústom), vybudovať skvelý domov pre budúce potomstvo, alebo vybojovať právo s inými „borcami“ uchádzať sa o svoju vyvolenú. Sysle nie sú výnimka a už pár dní po prebudení prebiehajú medzi samcami urputné boje o samičky a právo páriť sa s nimi, pričom vernosť len jednej samičke u nich teda vôbec neplatí. Syslí samci sa riadia heslom „čím viac, tým lepšie“. A tak po sysľovisku pobehujú hašteriace a hryzúce sa sysle. Medzi sysľami je v týchto dňoch vidieť aj rozdiel vo veľkosti – tie útlejšie a samozrejme pôvabnejšie sú zväčša samičky a väčšie urastenejšie, s mohutnejšou hlavou, sú dospelé, pohlavne zrelé samce. A práve na tých pozorujeme v týchto dňoch v dôsledku bojov o priazeň samíc množstvo šrámov a rán po uhryznutí. To je cena za lásku.

Samičky sysľa sú útlejšie ako samce. Autor: Jana Šmídtová

Zobudili sa už všetky sysle?

Zďaleka ešte nie, stále sa postupne budia ďalší oneskorenci. Ale počet jedincov utešene narastá. Zdá sa, že naše obavy, či sa väčšina kolónie počas záplav z konca minulého roka neutopila, boli neopodstatnené. A tak sa snáď, ak sa nič zlé nestane, môžeme tešiť na tohtoročnú nádielku mláďat.

Útoky dravých vtákov

Počas dňa stráveného na sysľovisku sme videli početné útoky krkavca čierneho i jastraba veľkého na sysle. Sysľovisko je pre tieto vtáky ako plná špajza pre nás. Stačí si len správne vybrať a byť dosť rýchly, obratný alebo prešibaný a lov bude úspešný. Sysle tak čiastočne chránia sliepky v Muráni. Že nie? Nie je snáď lepšie, ak sa jastrab radšej zameria na lov sysľov na Bielych vodách ako na lov sliepok na dvoroch v blízkej obci Muráň?

Krkavec čierny úspešný v love sysľa. Autor: Maroš Detko

 

Na sysľovisku sa objavujú prvé pestré farby

Tráva len pomaličky raší spod zeme. Jej prvé šťavnaté lístky sú vítanou potravou pre sysle. Stromy ešte nestačili rozvinúť svoje listy, na ich sviežu zelenú farbu si ešte chvíľočku počkáme, no driene už zakvitli na žlto a spestrujú tak okolie. Drieň patrí po lieske medzi dreviny, ktoré poskytujú včelám prvé jarné zdroje peľu a najmä nektáru. Preto pri čistení pasienka od náletových drevín cielene ponechávame určité druhy krovín, ktoré sú zdrojom potravy pre hmyz či vtáky – napr. driene a hlohy.

Drieň je pre včely jedným z prvých jarných zdrojov peľu a najmä nektáru. Autor: Jana Šmídtová

Liahnu sa žubrienky

V blízkosti sysľoviska je vytvorených niekoľko reprodukčných lokalít obojživelníkov. V jazierku priamo na sysľovisku sme napočítali viac ako 300 znášok skokana hnedého. Z nich sa v týchto dňoch liahnu drobné žubrienky. Mnohé sa stanú potravou iných živočíchov, ale niektorým sa podarí dokončiť svoj vývojový cyklus a posilniť tak miestnu populáciu obojživelníkov. Stojatá voda je v tejto lokalite veľmi vzácna, preto sa snažíme na miestach, kde je to možné, vodu udržať a opäť tak podporiť život – nielen obojživelníky, ktoré si veľmi rýchlo dokážu takéto miesto nájsť a načas sa tu udomácniť, ale aj iné druhy živočíchov. Jazierka sú vyhľadávaným napájadlom pre miestnu zver, netopiere i spevavce.

Jazierko v neďalekom lese slúži nielen na reprodukciu obojživelníkov ale aj ako napájadlo pre zver, vtáky a netopiere. Autor: Jana Šmídtová

Čo v týchto dňoch robíme?

Hlavnou činnosťou týchto dní je pre nás oprava ohrady pre somáriky a natiahnutie elektrického ohradníka. Po zime je potrebné väčšinu stĺpov vymeniť a natiahnuť novú pásku – to všetko aj vďaka vašej podpore z darovaných 2 % dane. Opravy a hlavne úpravy sa dočkala aj strecha informačného panela. Pod jeho strechou vytvárame akési podkrovie s nádejou, že bude slúžiť ako úkryt pre trasochvosty či iné druhy spevavcov. Alebo snáď pre netopiere. Veď prečo by mal panel slúžiť len na poskytovanie informácií? Či sa tento náš zámer podarí, uvidíme časom. Ďalej prikrmujeme sysle, ale najmä v okrajových častiach sysľoviska, aby mali motiváciu rozšíriť sa aj na ďalšie, vzdialenejšie časti pasienka. Odstraňujeme opadanú kôru z kmeňov, ktoré slúžia ako lavičky pre návštevníkov. Bioodpad (konáre, kôru, trávu, trus) nepálime, ale sústreďujeme na kopy v okrajových častiach lokality. Cielene tak vytvárame úkrytové možnosti pre rôzne druhy hmyzu, plazy či vtáky. Jednoducho nič nemôže vyjsť nazmar. Ani skaly vyzbierané z pasienka – sú naukladané do kôp a uprostred nich sú osadené búdky pre dudka chochlatého – druh, ktorý v posledných desaťročiach v našej prírode výrazne ubudol.

Text: Ing. Jana Šmídtová (Správa NP Muránska planina) a Ing. Ervín Hapl (Živá planina)

Foto: Jana Šmídtová, Maroš Detko